Kitchari

KITCHARI

”IT IS AN EXCELLENT CLEANSING AND REGENERATING FOOD.”

Ingredients:

1/2 cup basmati rice

1 Tsp. mustard seeds

1/2 cup mung dal

1 Tsp. cumin seeds or powder

7 cups water

1 Tsp. coriander powder

A bit of salt

1 Tsp. fennel powder

2 Tbsp. ghee 1 pinch asafoetida (hing)

2 Tsp. turmeric(zerdecal ) powder ,veggies such as zucchini, sweet potato or chopped greens, peas,carrot,green bean and whatever you like.

Wash rice and dal and then add to a pan.

Add water, bring to a boil and then simmer for 30 mins or until the water is reduced half way, then add vegetables.

In a separate pan, sauté the spices in ghee for one minute, add the mustard seeds toward the end and remove from the pan when they start to pop. Add the spices and ghee to the rice and dal. Stir well and cook until the veggies are done.  –Yogaglo

It makes a great meal for people who are looking for a good protein source. It is used as a cleansing mono diet in the Ayurvedic tradition as it balances all different body types and constitutions. It is traditionally made with white basmati rice (though I prefer brown!) and high-protein mung dal. If you cannot find mung dal in your local stores, then you can try this recipe with lentils.

-Yogaglo

KITCHARI

”MÜKEMMEL BİR TEMİZLENME VE YENİLENME BESİNİ”

Malzemeler:

½ cup basmati pirinci

1 çay kaşığı hardal tohumu

½ cup maş fasulyesi

1 çay kaşığı kimyon tohumu veya tozu

7 cup su

1 çay kaşığı kişniş tozu

Bir tutam tuz

1 çay kaşığı rezene tozu

2 çay kaşığı saf yağ tozu

1 tutam çemen tozu

2 çay kaşığı zerdeçal tozu

Kabak vb. Sebzeler

Tatlı patates, doğranmış yeşillik, bezelye, havuç, yeşil fasulye veya ne hoşunuza gidiyorsa:)

Protein kaynağı arayışında olan kişilerin tam da aradığı öğün! Kitchari farklı vücut şekil ve koşullarını dengelemek adına tek besinli Ayurveda temizlenme diyetlerinde tercih edilir.

Geleneksel olarak beyaz basmati pirinciyle (buna rağmen ben kahverengi tercih ediyorum!) ve yüksek proteinli maş fasulyesiyle yapılır. Maş fasulyesi bulamazsanız, tarifi mercimekle de deneyebilirsiniz.

Pirinci ve maş fasulyelerini yıkadıktan sonra bir tavaya koyun.

Üzerine su ekleyin ve kaynamasını bekledikten sonra, 30 dakika daha su seviyesi yarılanıncaya kadar yavaş yavaş kaynatmaya devam edin ve sonrasında sebzelerinizi ekleyin.

Ayrı bir tavada bir dakika boyunca saflaştırılmış yağla (ghee) birlikte baharatlarınızı soteleyin ve sonlara doğru hardal tohumlarınızı ekleyip fokurdamaya başladığında hardal tohumlarını geri alın.

İkinci tavada pişirdiğiniz baharatları, pirinç ve maş fasulyelerinizin üzerine ekleyin. Sebzeleriniz yeterince pişinceye kadar karıştırmaya devam edin. VE KITCHARI’NİZ HAZIR!

-Yogaglo

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *