Beetballs / Pancar Köftesi

Beetballs:

 • 2 raw beets (grater)
 • 1 glass of boiled buckwheat or quinoa
 • 1 glass of sunflower seeds
 • ½ glass of sesame
 • 1 onion (finely minced)
 • ½ glass of breadcrumb
 • 3 tbs whole wheat flour
 • 3 tbs parsley
 • 3-4 garlic cloves
 • ¼ glass of oil
 • soy or salt, paprika, to taste

 

Mix all the ingridients without flour and squize them lightly to compact it.

Add flour and continue to squize.

Bake it 190C for 25-30min.

 

Pancar Köftesi:

 • 2 adet rendelenmiş çiğ pancar
 • 1 bardak haşlanmış karabuğday veya kinoa
 • 1 bardak ayçekirdeği içi
 • ½ bardak susam
 • 1 adet ince doğranmış soğan
 • ½ bardak galeta unu
 • 3 çorba kaşığı tam buğday unu
 • 3 çorba kaşığı maydanoz
 • 3-4 diş sarımsak
 • ¼ bardak sıvı yağ
 • Tatlandırmak üzere:
 • Soya sosu veya tuz
 • Kırmızı pul biber

 

Un dışındaki tüm malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın. Malzemeleri birleştirmek için yavaşça yoğurun. Malzemeler birbirini tuttuğunda üzerine unu ekleyip yoğurmaya devam edin. Güzelce şekillendirdiğiniz pancar köftelerinizi 190C’de 25-30dk fırına verin vee BON APETIT!

YOGA & EGO

“Yoga & Ego”

The first years that I found myself in the world of yoga, I was very impressed by the flexible, shape-changing bodies of yogis and their calm and peaceful poses. Later, influenced by the ethics yoga taught me throughout practice, I completely believed that all yogis are a group of people devoted into further developing themselves and to introducing awareness in their milieu. The practices that I was taught and that I carried out with my body were so deep and held such a mystical power, that it would be impossible to believe otherwise. Along with all the day-to-day changes in me, I practiced everything suggested to me. Do not harm yourself and others, always speak the truth, do not touch what does not belong to you, do not forget a greater power exists, do not take responsibility for everything, keep your mind and body pure, develop your sense of gratitude, train your senses, meet your existence by working on it… are some of those; the Yama and Niyama’s. Patanjali suggests in Yoga Sutra to learn and assimilate these rules before practicing the asanas.

Personally, yoga practice started as a body workout and then, by implementing the asanas, I got absorbed into delving deeper in these rules. Months and years passed by… With time, I discovered what a dream breaker this world is too. The problem, though, was not in practice or in what it was taught. Like my Ashtanga teacher in India would say: “Yoga has the power to support a person’s ego. The true yogi is the one that becomes aware of this and works on it.” When switching from one pose to another, ensuring flexibility, I wonder, what kind of relationship do we establish with our ego? Every year, just like the mass production of a factory, there is a new wave of yoga teachers. Undoubtedly, it is lovely that people get to know and understand yoga, because, from the bottom of my heart, I believe that it is essential to awaken and to develop our awareness to better this world. Yoga is the art of discovering yourself. This is why I chose the slogan, which totally reflects me, “Nice to meet yourself”.

Through this, I want to call out to all the new yoga teachers. Please, leave your ego to the side. Think over the things that were given, taught to us. We were taught that by becoming a yoga teacher we do not gain a higher title but in the contrary, we are supposed to be modest. Be humble, as much as you can. Do not represent others’ ideas as yours. Of course, getting inspiration from others is not a crime, but offer to your milieu things that come from within you, from your heart. Rethink the reasons for which you decided to become a yoga teacher.

Like my teacher Chris always says, “Be yourself”. When you’re in class, do not change your voice with that teacher’s attitude. You are there to share your experiences in your journey of further developing your own life. You are already beautiful the way you are and through the asanas, you teach your students to open their inner eyes, you are teaching them to be aware. Do not forget that yoga is a reflection of “everything you are,” everyone has his own talent. Yoga, as the result of breath and body practices, is the unity between our present minds and a heart full of passion. Even when you are practicing these unbelievable asanas, remember that you are fully connected to the divine power. Remember so that you can carry on spreading the light around you.

Namaste.

Muge Konuralp

 

“Yoga ve Ego”

Yoga dünyasına girdiğim ilk senelerde yogacıların o esnek, şekilden şekile giren vücutları, sakin ve huzurlu duruşları beni oldukça etkilemişti. Sonraları pratiğime yoganın öğrettiği etikler de eklendiğinde, tüm yogacıların tamamen kendilerini geliştirme yolunda ilerleyen ve etrafına da farkındalığı aşılamaya adamış bir grup olduğuna tamamen inanmıştım. Öğretiler ve bedenle yaptığım çalışmalar o kadar derin ve mistik bir güce sahipti ki zaten bunun olamaması imkansızdı. Kendi vücudum ve zihnimde günbegün olan değişimlerle gerçekten de tüm söylenenleri deneyimliyordum. ‘’Etrafına ve kendine zarar verme, gerçekleri söyle, sana ait olmayana elini uzatma, büyük bir gücün varlığı olduğunu unutma, her şeye sahip çıkma ve zihnini temiz tut, memnuniyet hissini geliştir, duyularını eğit, özünü üzerinde çalışarak tanı…’’ bunlardan bazıları; Yama ve Nıyama lar. Yoga Sutrada Patanjali, asanalardan evvel bu kuralları öğrenip sindirmemizi öneriyor.

Ben şahsen yogaya, vücudumu çalıstırma amacıyla başladım ve asanaları uyguluyarak verilen bu etik kuralların içine derinlemesine daldım. Aylar ve yıllar gecti… Zamanla bu dünyanın da ne kadar hayal kırıcı olduğunu keşfetmeye başladım. Ama sorun öğretide veya pratikte değildi tabi ki. Hindistan’da tamamladığım Ashtanga eğitimindeki hocamızın da dediği gibi “Yoganın, insan egosunu destekleyen bir gücü vardır.İşte asıl yogacı bunun farkına vararak kendi ile çalışandır”. Vücutları şekilden şekile sokarak inanılmaz esneklik sağlarken acaba egomuzla ne gibi bir ilişki yaratıyoruz? Fabrika üretimi gibi her sene yüzlerce yoga hocası çıkıyor. Tabi ki çok güzel bir şey bu, dünyamızın daha iyiye gidebilmesi için, insanların yogayı tanıyıp anlamasının, uyanmamız ve farkındalığımızı geliştirmemizin gerektiğine tüm kalbimle inanıyorum. Yoga, kendini öğrenme sanatıdır. İşte bu yüzden kendim için, beni tamamıyla ifade eden “nice to meet yourself” sloganını seçtim.

Burdan yeni yoga hocalarına seslenmek istiyorum. Lütfen egonuzu bir tarafa bırakın. Bize verilen o öğretiler üzerinde  biraz düşünün. Yoga hocası olmakla bizim ünvanımız yükselmez, aksine yoga öğretileri bize alçak gönüllü olmayı öğretir. Olabildiğiniz kadar mütevazi olun. Başkalarının yazılarını kendinizinmiş gibi sunmayın. Tabi ki ilham almak suç degil ama kendi içinizden, kalbinizden gelen şeyleri paylasın etrafınızla. Yoga hocalığına başlama nedenlerinizi tekrar gözden geçirin.

Hocam Chris’in dediği gibi “BE YOURSELF!”. Sınıfınızdaki öğrencilerinize, hoca sıfatınızla değiştirmeyin o sesinizi… Siz kişisel gelişim ve hayat yolunda edindiğiniz ilerlemelerle, tecrübelerinizi paylaşmak için oradasınız. Zaten olduğunuz gibi güzelsiniz ve öğrencilerinize de, asanalar yolu ile içsel gözlerini açmalarını ve çeşitli farkındalıklara varmalarını öğretiyorsunuz.

Unutmayın, yoga “olduğunuz her şeyin” tam bir ifadesidir, hepimiz ilahi bir özelliğe sahibiz. Yoga, nefes ve vücut çalışması sonucunda elde ettiğimiz hali hazırdaki zihin ve tutku dolu bir kalbin birleşmesidir. Bu inanılmaz asanaları yaparken bile ilahi güç ile bütünüyle bağlantıda olduğunuzu hatırlayın, hatırlayın ki etrafınıza ışık saçmaya devam edebilin.

Namaste

Müge Konuralp

Oatmeal Chia Pudding

Oatmeal Chia Pudding:

 • 1 banana
 • 2 tbs chia seeds
 • ½ glass oatmeal
 • ¾ soy milk
 • cinnamon

 

Smash banana with a fork. Mix all the ingridients in a jar and store it in the refrigerator for a night.

In the morning you can serve it with fresh fruits, nuts, date syrup or pekmez to sweeten a bit. 🙂

Yulaf Ezmeli Chia Pudding:

 • 1 muz
 • 2 yemek kaşığı chia
 • ½ bardak yulaf ezmesi
 • ¾ bardak soya sütü
 • tarçın

 

Muzu çatalla ezin. Derin bir kapta tüm malzemeleri karıştırın.

Kapalı bir kaba koyun ve buzdolabında bir gece bekletin.

Sabah ise üzerine taze meyve/ kuru yemiş/ agave/ hurma şurubu/ pekmez koyarak tatlandırabilirsiniz. 🙂

A Different Kind of Journey

A different kind of journey.

I can imagine, you love traveling and seeing new places, just like I do. However, it is not always easy to go on a trip either because of our tight schedule or just because it is impossible right now. Then we start not only feeling sorry for ourselves, but getting jealous of others too.

With this entry, I’d like to go on a journey with you…

Let’s have a look, first, at the trips we, generally, go to! When we go to a new place, we come across different and charming, people, buildings, mind-blowing shop displays, cafés…

It’s just like our everyday lives, filled with fascinating images that make us lose our minds.

What would happen if we could turn this trip within? In other words, what I invite you to do is to close your eyes for a few moments and start a journey towards yourself. Throughout this journey we’ll have to move through darkness and I know that, for some of you, it might be a difficult practice, just like how I felt in the beginning. We benefit, though, just from merely putting an effort. Plus, I would like to remind you a Japanese proverb: “Fall seven times, get up eight.” This is why you shouldn’t fall into the pitfall of choosing the easy way out by thinking that this practice is not for you, after the unsuccessful first couple of times!

This might be the most interesting journey we could go on to. Imagine that there is a path inside of you, that leads to yourself; who knows how many unidentified, unconscious points about yourself you can discover.

Simply sitting in a comfortable manner, is enough. There is no need for you to sit in the lotus position per se. You can even sit on a chair, if you like, though pay attention to keep your spine straight. You could keep your eyes open, but I would suggest that you let yourself go into the darkness by closing your eyes, not to get easily distracted by external stimuli.

You can start by sinking in the silence and focusing on your breath. Of course, your thoughts will start racing, thinking of that delicious coffee you’re drinking in the afternoon, the fight you had yesterday with you friend, the workload you still have to complete, etc. Always remember, creating thoughts is our body’s duty. So, think about this practice as a way of telling to your heart “Stop, stop and take a break, you’ve worked too hard.”

You can understand what you’re busy with in your head, just by observing the thoughts your body creates. In other words, the only thing you have to do is to sit in silence and observe yourself; your body, your breath and, even, your thoughts.

Don’t immediately start off by setting a bunch of rules that you need to sit down for, at least, 15 minutes or anything like that. Let it go, relax and don’t restrict yourself with rules but, instead, make a plan for yourself which you can follow without falling behind. Simply, remain still and silent everyday, even if that lasts only for 2 minutes. Imagine, it’s like you’re making a sand dune and by sitting in silence everyday for 2-3 minutes, you grow your dune grain by grain. Be patient and see what happens after practicing for, like, a month. Share with me your experiences too, I’m looking forward to it. #nicetomeetyourself #spandayoga #bhavanayoga

Değişik Bir Yolculuk

Seyahat etmeyi, yeni yerler tanımayı herhalde siz de benim gibi seviyorsunuzdur… Fakat tabiki her zaman bu tutkumuzu yerine getirmek için ne vakit ne de imkan bulabiliyoruz. Kendimize kolayca acımaya, ah vah demeye başlayıp, çağımızın hastalığı olan sosyal medya araçlarından seyahat ettiğini gördüğümüz insanlara imreniyoruz.

Bu yazımda, sizlerle birlikte oldukça değişik bir seyahate çıkmayı planlıyorum…

Gelin ilk önce yaptığımız şu klasik gezilere bir göz atalım! Herşey yolunda gittiği takdirde, değişik, cıvıl cıvıl insanlar,binalar, insanın aklını alabilen vitrinler ve kafeler… Bizi bizden alan, çarpıcı ikonlar…-aynı günlük yaşamımız gibi-

Yaptığım gezilerden birinde ‘’Acaba bu yolculuğu kendi içimize doğru çevirebilsek neler olurdu?’’ diye düşündüm. Şu an ise sizlere birkaç dakikalığına gözlerinizi kapatıp, kendi özünüze doğru bir yolculuk yapmayı teklif ediyorum.

Biliyorum bazılarınız için zor bir deneyim olabilir, başlarda benim de yaşadığım gibi karanlığa doğru minik adımlar atmanız gerekebilir. Ama sonunda aydınlığa çıkacak bu yolculuğu denemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bir Japon atasözünü de hatırlatmak isterim: “Yedi kez düşebilirsin ama sekizincide ayağa kalkabilirsin. “.

İşte bu yüzden bir iki kez deneyip, ‘’Yok yahu bu bana göre bir şey değil!’’ demek sadece kolay bir kaçış yolu olur, bu kolay yolun seni de kandırmasına izin verme!

Çünkü, bu yolculuk şu ana kadar yaptıklarınızın en enteresanı olabilir. Düşünün, kendi içinize, öz benliğinize doğru bir yol; kimbilir kendinizle alakalı bilmediğiniz, farkedemediğiniz ne kadar çok şey var.

Rahat bir şekilde oturmanız yeterli, illa ki lotus pozisyonu dediğimiz bağdaş pozisyonunda da oturmak zorunda değilsiniz. Hatta bir sandalyede bile oturabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken omurganızın dik olması… Gözleriniz açık da olabilir, ama tavsiyem dışarıdan gelebilecek kışkırtıcı şeylerin dikkatinizi bozmaması adına gözleri kapatıp, kendinizi o karanlığa salıvermek.

Sessizliğe gömülüp nefesinizi izlemekle başlayabilirsiniz.

Tabi ki aklınıza bir sürü düşünce gelecektir. Sonrasında içeceğiniz kahve, dün tartıştığınız arkadaşınız, hazırlamanız gereken rapor vs.

Zihnin görevi düşünce yaratmaktır, bunu hatırla lütfen. Ona dur demek; kalbine artık dur dinlen, sen çok çalıştın demek gibi birşey olur.

Sadece zihninizde oluşan düşünceleri izlemekle, sizi nelerin meşgul ettigini anlayabilirsiniz. Yani yapacağınız tek şey, sessizce oturup kendinizi; vücudunuzu, nefesinizi ve hatta düşüncelerinizi izlemek…

Hemen kendinize ‘’En az 15 dakika oturmam gerekir’’ diye katı kurallar koymayın. Bırakın! Rahat ve kuralsız olun. Ama kendinize, aksatmadan uygulayabileceğiniz bir plan yapın. Her gün aynı saatte sessizce oturun, 2 dakika bile olsa… Sanki bir kum tepeciği yapacaksınız ve her gün, o 2-3 dakikalık sessizce oturmanızla birer birer o kum tanelerini yerlestireceksiniz.

Sabırlı olun ve bir ay gibi bir zamanda bakın nerele şahit olacaksınız… Hatta bana da yaz yaşadıklarını! #nicetomeetyourself #spandayoga #bhavanayoga

MANTRA

This mantra helps to the different emotional states and it works with perception

Asato ma sad gamaya

Tamaso ma jyotir gamaya

Mrityor ma amritam gamaya

Asato ma sad gamaya =May i move from the llusion ,from any version that I am not enough.

Tamaso ma jyotir gamaya=May i believe from the limiting beliefs to those powering beliefs ; remebering who am I.

Mrityor ma amritam gamaya=May I move from mortal to immortal.

 

We can use the GUPTA MUDRA ; mudra of protection it is a mudra for protection from our own mind.

Quinoa Salad


Ingredients:

1 – 1/2 cups quinoa

1 cucumber, diced

1 – 2 green onions

a handful of parsley

1-2 tomatoes

2 tbsp pine nuts

Olive oil

Lemon juice

Boil the quinoa in salted water and drain it. Toast the pine nuts in a pan for 4-5 minutes. Add the quinoa to the pine nuts and stir well. Transfer the mix to a large bowl and add the diced cucumber, green onions, parsley , tomatoes, olive oil and lemon juice. Don’t forget to season with salt, pepper and, maybe, cumin for a little twist.
Enjoy!

İçindekiler:

Bir buçuk kap kinoa

Küçük küçük dilimlenmiş 1 adet salatalık

1 veya 2 adet yeşil soğan

Bir avuç maydanoz

1 veya 2 domates

2 yemek kaşığı çamfıstığı

zeytin yağı

limon suyu

Kinoayı tuzlu suda haşlayın ve suyunu süzün. Tavanızın içerisine çamfıstıklarınızı atın ve 4-5 dakika boyunca kavurun. Haşladığınız kinoaları çamfıstıklarınızın üstüne döküp güzelce karıştırın. Karışımınızı büyük bir kaseye koyun ve doğranmış salatalıki yeşil soğan, maydanoz, domateslerinizi ekleyin. Üzerine zeytinyağı ve limon suyu sosunuzla birlikte tuz ve karabiber eklemeyi de unutmayın. 🙂

Muge’s Favorite Smoothies

Muge’s Favorite Smoothie No:1

Ingredients:

1 kiwi

1 green apple

1/2 cup zucchini

1/4 cup raw spinach

1 or 2 tbsp lemon juice

3/4 coconut or regular water

Mix all the ingredients in the blender for 3-4 minutes 🙂

İçindekiler:

1 adet kivi

1 adet yeşil elma

Yarım kap kabak

Çeyrek kap çiğ ıspanak

1 veya 2 yemek kaşığı limon suyu

¾ kap hindistan cevizi suyu veya normal su

 Bütün malzemeleri blender içerisine koyup 3-4 dakika karıştırmanız yeterli olacaktır 🙂

 

Muge’s Favorite Smoothie No:2

Ingredients: 

¾ cup frozen blueberries

½ cup cucumber

1/2 cup green tea

1 tbsp lemon juice

 

İçindekiler:

¾ kap donmuş yabanmersini

Yarım kap salatalık

Yarım kap yeşil çay

1 yemek kaşığı limon suyu

Fatigue / Yorgunluk

Turmeric Red Tea: Ideal for detox, if you want to increase the energy levels of your body. Simmer one teaspoon of ground turmeric in a cup of water for 5 minutes. In smoothies, just add the root raw.

Improve vitality: Press the tip of each and every of your fingers and toes for 10 seconds, to bring your inner energy out.

 

 

Zerdeçal Çayı: Detoks işlevi görür ve vücut enerjinizin artmasını sağlar. Siyah çayınızı 5 dakika demletikten sonra içerisinde çiğ zerdaçalı içerisine katıp karıştırarak hazırlayabilirsiniz.

Canlılığınızı Arttırın!: Vücudunuzda bulunan enerjiyi açığa çıkartmak için el ve ayak parmak uçlarınıza teker teker 10 saniye baskı uygulayın.

QUINOA PORRIDGE / KİNOA LAPASI

Ingridients:

 • 1/3 cup quinoa
 • 1/4 apple, chopped ( you can use also pear , quince or both )
 • 1 tbsp raisin
 • 1 tbsp Almond or coconut butter
 • 3/4 cup cup of coconut -almond or classic milk
 • 1/4 tsp cardamom
 • 1/4 tsp cinnamon
 • you can add some almond pieces
 1. Add the quinoa, chopped apple,  raisins,  butter, milk, cardamom and  cinnamon to a medium saucepan.
 2. Cook the quinoa according to manufacturers directions (using milk, instead of water).

  This dish can be enjoyed warm or even cold the next day.

  This is my favorite breakfast reciepe . If your alimentation is based on gluten free it will be a completely saturated dish for you.

 

Malzemeler:

 • 1/3 cup kinoa
 • 1/4 çeyrek, dilimlenmiş elma (tercihinize göre armut veya her ikisini birlikte kullanabilirsiniz)
 • 1 yemek kaşığı kuru üzüm
 • 1 yemek kaşığı badem veya hindistancevizi yağı
 • ¾ cup badem veya hindistancevizi sütü
 • ¼ çay kaşığı tarçın
 • ¼ çay kaşığı kakule

(Dilerseniz badem parçaları da ekleyebilirsiniz.)

 1. Kinoa, dilimlenmiş elma, kuru üzümler, yağ, süt, kakule ve tarçını orta boy bir tavaya koyun.
 2. Kinoayı paketin üzerinde yazan şekilde su yerine süt koyarak pişirin.

Bu tarif en favori kahvaltı tariflerimden biri.

Glutensiz beslenmeye çalışanlara da birebir! Hem sıcak hem de soğukken oldukça lezzetli bir sonuç alındığını söyleyebilirim.:)