A Different Kind of Journey

A different kind of journey.

I can imagine, you love traveling and seeing new places, just like I do. However, it is not always easy to go on a trip either because of our tight schedule or just because it is impossible right now. Then we start not only feeling sorry for ourselves, but getting jealous of others too.

With this entry, I’d like to go on a journey with you…

Let’s have a look, first, at the trips we, generally, go to! When we go to a new place, we come across different and charming, people, buildings, mind-blowing shop displays, cafés…

It’s just like our everyday lives, filled with fascinating images that make us lose our minds.

What would happen if we could turn this trip within? In other words, what I invite you to do is to close your eyes for a few moments and start a journey towards yourself. Throughout this journey we’ll have to move through darkness and I know that, for some of you, it might be a difficult practice, just like how I felt in the beginning. We benefit, though, just from merely putting an effort. Plus, I would like to remind you a Japanese proverb: “Fall seven times, get up eight.” This is why you shouldn’t fall into the pitfall of choosing the easy way out by thinking that this practice is not for you, after the unsuccessful first couple of times!

This might be the most interesting journey we could go on to. Imagine that there is a path inside of you, that leads to yourself; who knows how many unidentified, unconscious points about yourself you can discover.

Simply sitting in a comfortable manner, is enough. There is no need for you to sit in the lotus position per se. You can even sit on a chair, if you like, though pay attention to keep your spine straight. You could keep your eyes open, but I would suggest that you let yourself go into the darkness by closing your eyes, not to get easily distracted by external stimuli.

You can start by sinking in the silence and focusing on your breath. Of course, your thoughts will start racing, thinking of that delicious coffee you’re drinking in the afternoon, the fight you had yesterday with you friend, the workload you still have to complete, etc. Always remember, creating thoughts is our body’s duty. So, think about this practice as a way of telling to your heart “Stop, stop and take a break, you’ve worked too hard.”

You can understand what you’re busy with in your head, just by observing the thoughts your body creates. In other words, the only thing you have to do is to sit in silence and observe yourself; your body, your breath and, even, your thoughts.

Don’t immediately start off by setting a bunch of rules that you need to sit down for, at least, 15 minutes or anything like that. Let it go, relax and don’t restrict yourself with rules but, instead, make a plan for yourself which you can follow without falling behind. Simply, remain still and silent everyday, even if that lasts only for 2 minutes. Imagine, it’s like you’re making a sand dune and by sitting in silence everyday for 2-3 minutes, you grow your dune grain by grain. Be patient and see what happens after practicing for, like, a month. Share with me your experiences too, I’m looking forward to it. #nicetomeetyourself #spandayoga #bhavanayoga

Değişik Bir Yolculuk

Seyahat etmeyi, yeni yerler tanımayı herhalde siz de benim gibi seviyorsunuzdur… Fakat tabiki her zaman bu tutkumuzu yerine getirmek için ne vakit ne de imkan bulabiliyoruz. Kendimize kolayca acımaya, ah vah demeye başlayıp, çağımızın hastalığı olan sosyal medya araçlarından seyahat ettiğini gördüğümüz insanlara imreniyoruz.

Bu yazımda, sizlerle birlikte oldukça değişik bir seyahate çıkmayı planlıyorum…

Gelin ilk önce yaptığımız şu klasik gezilere bir göz atalım! Herşey yolunda gittiği takdirde, değişik, cıvıl cıvıl insanlar,binalar, insanın aklını alabilen vitrinler ve kafeler… Bizi bizden alan, çarpıcı ikonlar…-aynı günlük yaşamımız gibi-

Yaptığım gezilerden birinde ‘’Acaba bu yolculuğu kendi içimize doğru çevirebilsek neler olurdu?’’ diye düşündüm. Şu an ise sizlere birkaç dakikalığına gözlerinizi kapatıp, kendi özünüze doğru bir yolculuk yapmayı teklif ediyorum.

Biliyorum bazılarınız için zor bir deneyim olabilir, başlarda benim de yaşadığım gibi karanlığa doğru minik adımlar atmanız gerekebilir. Ama sonunda aydınlığa çıkacak bu yolculuğu denemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bir Japon atasözünü de hatırlatmak isterim: “Yedi kez düşebilirsin ama sekizincide ayağa kalkabilirsin. “.

İşte bu yüzden bir iki kez deneyip, ‘’Yok yahu bu bana göre bir şey değil!’’ demek sadece kolay bir kaçış yolu olur, bu kolay yolun seni de kandırmasına izin verme!

Çünkü, bu yolculuk şu ana kadar yaptıklarınızın en enteresanı olabilir. Düşünün, kendi içinize, öz benliğinize doğru bir yol; kimbilir kendinizle alakalı bilmediğiniz, farkedemediğiniz ne kadar çok şey var.

Rahat bir şekilde oturmanız yeterli, illa ki lotus pozisyonu dediğimiz bağdaş pozisyonunda da oturmak zorunda değilsiniz. Hatta bir sandalyede bile oturabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken omurganızın dik olması… Gözleriniz açık da olabilir, ama tavsiyem dışarıdan gelebilecek kışkırtıcı şeylerin dikkatinizi bozmaması adına gözleri kapatıp, kendinizi o karanlığa salıvermek.

Sessizliğe gömülüp nefesinizi izlemekle başlayabilirsiniz.

Tabi ki aklınıza bir sürü düşünce gelecektir. Sonrasında içeceğiniz kahve, dün tartıştığınız arkadaşınız, hazırlamanız gereken rapor vs.

Zihnin görevi düşünce yaratmaktır, bunu hatırla lütfen. Ona dur demek; kalbine artık dur dinlen, sen çok çalıştın demek gibi birşey olur.

Sadece zihninizde oluşan düşünceleri izlemekle, sizi nelerin meşgul ettigini anlayabilirsiniz. Yani yapacağınız tek şey, sessizce oturup kendinizi; vücudunuzu, nefesinizi ve hatta düşüncelerinizi izlemek…

Hemen kendinize ‘’En az 15 dakika oturmam gerekir’’ diye katı kurallar koymayın. Bırakın! Rahat ve kuralsız olun. Ama kendinize, aksatmadan uygulayabileceğiniz bir plan yapın. Her gün aynı saatte sessizce oturun, 2 dakika bile olsa… Sanki bir kum tepeciği yapacaksınız ve her gün, o 2-3 dakikalık sessizce oturmanızla birer birer o kum tanelerini yerlestireceksiniz.

Sabırlı olun ve bir ay gibi bir zamanda bakın nerele şahit olacaksınız… Hatta bana da yaz yaşadıklarını! #nicetomeetyourself #spandayoga #bhavanayoga

MANTRA

This mantra helps to the different emotional states and it works with perception

Asato ma sad gamaya

Tamaso ma jyotir gamaya

Mrityor ma amritam gamaya

Asato ma sad gamaya =May i move from the llusion ,from any version that I am not enough.

Tamaso ma jyotir gamaya=May i believe from the limiting beliefs to those powering beliefs ; remebering who am I.

Mrityor ma amritam gamaya=May I move from mortal to immortal.

 

We can use the GUPTA MUDRA ; mudra of protection it is a mudra for protection from our own mind.

Quinoa Salad


Ingredients:

1 – 1/2 cups quinoa

1 cucumber, diced

1 – 2 green onions

a handful of parsley

1-2 tomatoes

2 tbsp pine nuts

Olive oil

Lemon juice

Boil the quinoa in salted water and drain it. Toast the pine nuts in a pan for 4-5 minutes. Add the quinoa to the pine nuts and stir well. Transfer the mix to a large bowl and add the diced cucumber, green onions, parsley , tomatoes, olive oil and lemon juice. Don’t forget to season with salt, pepper and, maybe, cumin for a little twist.
Enjoy!

İçindekiler:

Bir buçuk kap kinoa

Küçük küçük dilimlenmiş 1 adet salatalık

1 veya 2 adet yeşil soğan

Bir avuç maydanoz

1 veya 2 domates

2 yemek kaşığı çamfıstığı

zeytin yağı

limon suyu

Kinoayı tuzlu suda haşlayın ve suyunu süzün. Tavanızın içerisine çamfıstıklarınızı atın ve 4-5 dakika boyunca kavurun. Haşladığınız kinoaları çamfıstıklarınızın üstüne döküp güzelce karıştırın. Karışımınızı büyük bir kaseye koyun ve doğranmış salatalıki yeşil soğan, maydanoz, domateslerinizi ekleyin. Üzerine zeytinyağı ve limon suyu sosunuzla birlikte tuz ve karabiber eklemeyi de unutmayın. 🙂

Muge’s Favorite Smoothies

Muge’s Favorite Smoothie No:1

Ingredients:

1 kiwi

1 green apple

1/2 cup zucchini

1/4 cup raw spinach

1 or 2 tbsp lemon juice

3/4 coconut or regular water

Mix all the ingredients in the blender for 3-4 minutes 🙂

İçindekiler:

1 adet kivi

1 adet yeşil elma

Yarım kap kabak

Çeyrek kap çiğ ıspanak

1 veya 2 yemek kaşığı limon suyu

¾ kap hindistan cevizi suyu veya normal su

 Bütün malzemeleri blender içerisine koyup 3-4 dakika karıştırmanız yeterli olacaktır 🙂

 

Muge’s Favorite Smoothie No:2

Ingredients: 

¾ cup frozen blueberries

½ cup cucumber

1/2 cup green tea

1 tbsp lemon juice

 

İçindekiler:

¾ kap donmuş yabanmersini

Yarım kap salatalık

Yarım kap yeşil çay

1 yemek kaşığı limon suyu

Fatigue / Yorgunluk

Turmeric Red Tea: Ideal for detox, if you want to increase the energy levels of your body. Simmer one teaspoon of ground turmeric in a cup of water for 5 minutes. In smoothies, just add the root raw.

Improve vitality: Press the tip of each and every of your fingers and toes for 10 seconds, to bring your inner energy out.

 

 

Zerdeçal Çayı: Detoks işlevi görür ve vücut enerjinizin artmasını sağlar. Siyah çayınızı 5 dakika demletikten sonra içerisinde çiğ zerdaçalı içerisine katıp karıştırarak hazırlayabilirsiniz.

Canlılığınızı Arttırın!: Vücudunuzda bulunan enerjiyi açığa çıkartmak için el ve ayak parmak uçlarınıza teker teker 10 saniye baskı uygulayın.

QUINOA PORRIDGE / KİNOA LAPASI

Ingridients:

 • 1/3 cup quinoa
 • 1/4 apple, chopped ( you can use also pear , quince or both )
 • 1 tbsp raisin
 • 1 tbsp Almond or coconut butter
 • 3/4 cup cup of coconut -almond or classic milk
 • 1/4 tsp cardamom
 • 1/4 tsp cinnamon
 • you can add some almond pieces
 1. Add the quinoa, chopped apple,  raisins,  butter, milk, cardamom and  cinnamon to a medium saucepan.
 2. Cook the quinoa according to manufacturers directions (using milk, instead of water).

  This dish can be enjoyed warm or even cold the next day.

  This is my favorite breakfast reciepe . If your alimentation is based on gluten free it will be a completely saturated dish for you.

 

Malzemeler:

 • 1/3 cup kinoa
 • 1/4 çeyrek, dilimlenmiş elma (tercihinize göre armut veya her ikisini birlikte kullanabilirsiniz)
 • 1 yemek kaşığı kuru üzüm
 • 1 yemek kaşığı badem veya hindistancevizi yağı
 • ¾ cup badem veya hindistancevizi sütü
 • ¼ çay kaşığı tarçın
 • ¼ çay kaşığı kakule

(Dilerseniz badem parçaları da ekleyebilirsiniz.)

 1. Kinoa, dilimlenmiş elma, kuru üzümler, yağ, süt, kakule ve tarçını orta boy bir tavaya koyun.
 2. Kinoayı paketin üzerinde yazan şekilde su yerine süt koyarak pişirin.

Bu tarif en favori kahvaltı tariflerimden biri.

Glutensiz beslenmeye çalışanlara da birebir! Hem sıcak hem de soğukken oldukça lezzetli bir sonuç alındığını söyleyebilirim.:) 

Tatlı Bir Yunan Çiftliği Cherryland’da Kaygı ve Strese Bye Bye De!

21-23 NİSAN, 2017

Muhteşem bir Yunan çiftliği olan Cherryland da şehir ve günlük hayattan uzak tedavi edici bir hafta sonu için bize katılmaya ne dersin?

Yoga, kaygı ve stresin bizde gösterdiği her türlü etkiden kurtulmak için çok kuvvetli bir araçtır.

Hatha ve Kundalini Yoga’nın bize sunduğu teknikler birleşimini kullanarak bir iç huzura doğru yolculuk edecek ve bu huzurun yaratığı tüm titreşimlerin Öz Benliğimizde buluşmasını sağlayacağız. Yoganın eski tekniklerini kullanarak güven ve topraklanmayı hissedeceğimiz bu terapi dolu hafta sonunda sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Yanınızda getirmeniz gerekenler:

 • Yoga matı
 • Spor kıyafetleri
 • Meditasyon için bir yastık
 • Battaniye
 • Yürüyüş için rahat ayakkabılar

Ücret:

220 euro+kdv

Dahil olan şeyler:

 • 3-8 kişi konaklama
 • 4 vejeteryan öğün
 • 4 Yoga pratiği
 • Doğada meditatif yürüyüş

*Dersler her seviyeye uygundur.

*Yerler kısıtlıdır, katılım için en geç 31 Mart’a kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

mugekonuralp@gmail.com adresine e-mail atarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Ders verenler:

 • Müge Konuralp
 • Angie Dede

Say goodbye to stress & anxiety – Yoga weekend @Cherryland

Από τις 21 εως τις 23 Απριλίου το υπέροχο αγρόκτημα Cherryland στην ορεινή Αχαΐα θα μας φιλοξενήσει για ένα θεραπευτικό Σαββατοκύριακο μακριά από την πόλη και την καθημερινότητα.

Η yoga είναι ένα ισχυρό εργαλείο για να απαλλαχθούμε από το άγχος, την ένταση, την πίεση και όλα τα συμπτώματά τους. Μέσα από ένα συνδυασμό τεχνικών από τις παραδόσεις της Hatha και της Kundalini Yoga θα κατευθυνθούμε προς ένα χώρο εσωτερικής ηρεμίας και ειρήνης, εκεί όπου όλες οι δονήσεις συναντάνε τον αληθινό εαυτό. Οι αρχαίες τεχνικές της yoga μπορούν να μας θεραπεύσουν και να καλλιεργήσουν το αίσθημα της γείωσης και της ασφάλειας.

Η συμμετοχή είναι 220 ευρώ. Στην τιμή περιλαμβάνονται:
– Διαμονή σε σπιτάκια των 3 έως 8 ατόμων
– 4 χορτοφαγικά γεύματα
– 4 πρακτικές yoga
– Περίπατοι στην φύση

Τα μαθήματα είναι κατάλληλα για όλα τα επίπεδα ασκούμενων. Χρειάζεται να έχετε μαζί σας:
– Yoga mat
– Άνετα ρούχα για τις πρακτικές της yoga
– Μαξιλάρι για τον διαλογισμό
– Κουβέρτα
– Άνετα παπούτσια για περπάτημα

Οι θέσεις είναι περιορισμένες γι’ αυτό φροντίστε να δηλώσετε την συμμετοχή σας το αργότερο μέχρι τις 31 Μαρτίου στέλνοντας e-mail στο mugekonuralp@gmail.com

Τα μαθήματα διδάσκουν οι Μουγκέ Κονουράλπ (RYT200, RYT 500) και η Άντζι Δέδε (RYT 200, KRI Level 1).

 

 

Roasted Curry Chickpeas Snack/Körili Kavrulmuş Nohut Atıştırmalığı

Ingredients:

 • 3 cups cooked- boiled chickpeas
 • 2 TB olive oil
 • 1 tsp ground curry
 • 1 tsp cumin
 • 1/2 tbs turmeric
 • 1/4 tbs garlic powder (optional)
 • 1/2-1 tsp cayenne pepper
 • 1/2 tsp sea salt

 

Preheat the oven to 200 C°. Line a baking pan with parchment paper. In a large bowl, combine chickpeas, olive oil, curry,turmeric,cumin ,garlic powder, cayenne pepper and sea salt. Coat evenly. Spread chickpeas in an even layer on baking sheet and bake for 35-40 minutes, until crisp. Enjoy!

///

Malzemeler:

 • 3 küçük kap önceden haşlanmış nohut
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı köri
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • Yarım yemek kaşığı zerdeçal
 • Çeyrek yemek kaşığı sarımsak tozu (isteğe bağlı)
 • Yarım-1 çay kaşığı kırmızı biber
 • Yarım çay kaşığı deniz tuzu

 

Fırınızı 200 C°’ye getirin ve bir tepsi üzerine pişirme kağıdınızı serin.

Büyük bir kasede önceden haşladığınız nohut, zeytinyağı, kimyon, köri, zerdeçal, sarımsak tozu, kırmızı biber ve deniz tuzunu karıştırın.

Karıştırdığınız soslu nohutlarınızı tek tabaka halinde tepsiye yayın.

İyice kıtır hale gelene kadar 25-40dk pişirmeye devam edin ve pratik ve bir o kadar da lezzetli atıştırmalıklarınız hazır!

 

Afiyet olsun!

When you avoid facing a situation, there is a lesson to be learned./Öğreti, yapmaktan kaçtığın yerdedir.

 Today, while I was preparing the practice of the day, I caught myself thinking: “All these arm balancing poses I can’t manage them very well myself anyway, just leave them for another day.”

Then I remembered something our teachers constantly repeat: “All those things that we dislike have definitely something to teach us.” Hmmm… So, what is there for me to learn from these arm balancing poses?

One of the gifts that yoga has offered me is teaching me how to be curious of all those things that I dislike so much, instead of just escaping.

In the past I could make an endless list with all those situations that would come to me but I would refrain myself from, not wanting to face them… and I wouldn’t say that to this day I don’t do this anymore! 🙂 However, as soon as I realize that I’m running away, the feeling of curiosity emerges too.

Why could this be happening? What is scaring me? Is it the situation or the pose itself that scare me or the feelings hidden sneakily behind all this?

Yoga practice is so interesting. Yes, you start working with your body since it’s the sole tangible tool upon which you can actually work: your body, your arms, your legs, etc.

With the greatest gift you have received, your body, you can reach multiple layers. Even the only way to commence the journey of discovering the actual reasons hidden behind your feelings, is by practicing yoga.

If you think, just like my daughter, “Alas! You use yoga for everything!”, then I would just suggest that you just try it, because yoga practice is not something that can be generalized but it depends upon our individual experience.

 
-Muge
Bugün dersime hazırlanma aşamasında nasıl bir pratik yapacağımı düşünürken, “ya boşver bu kol dengelerini ben zaten yapamıyorum, başka güne bırak” derken yakaladım kendimi… 🙂
Sonrada aklıma, hocalarımızın devamlı tekrar ettiği “hoşlanmadığımız her şeyde mutlak bir öğreti vardır” cümlesi geldi. Acaba benim bu kol dengelerinden öğreneceğim neler var?
Yoganın hayatıma kattığı önemli bir özellikle de, sevmediğim bazı şeylerden kaçmak yerine, onları merak etmeye baslamamı sağlamasıdır.
Eskiden karşıma çıkan, genelde karşılaşmak istemediğim, gerçekten uzak durduğum şeyler sonsuz bir liste oluşturabilecek durumdaydı. Şimdi de yok olduklarını söyleyemem tabi…:) Fakat en azından artık kaçtığımı farkettiğim an, merak duygusu da beraberinde geliyor…
Neden acaba? Beni korkutan nedir? Olayın veya pozun kendisi mi? Yoksa onun arkasında sinsice saklanmış bazı başka duygular mı?
O kadar enteresanki şu yoga pratiği.:)
Evet, vücudunu kullanarak başlıyorsun çünkü elinle tutabileceğin, üzerinde çalışabileceğin tek aracın vücudun, ayakların, kolların, kalçaların …vs.
Ama sana verilmiş en büyük hediye olan vücudunun aracılığı ile en derin katmanlarına ulaşabiliyorsun, duygularını hatta bazen onların altında yatan nedenleri keşfetme yolculuğuna çıkabilmen için yapacağın tek şey yoga pratiği.:)
Sende bana kızım gibi “of herşey için de yogayı kullanıyorsun ” diyorsan, ben sadece denemeni öneririm. Çünkü yoga pratiği bir genelleme içine giremez, herkesin şahsi deneyimine bağlıdır.
-Müge